Hibernate – Giriş

Merhaba arkadaşlar, 

Bu yazı ile Hibernate derslerine giriş yapıyoruz. 

Hibernate şu anda en popüler orm araçlarından biridir. En önemli özelliği database bağımsız çalışması ve yazılımcıyı yazılım karmaşasından kurtarmasıdır.

Hibernate bir ORM(Object Relational Mapping) aracıdır. 2001 yılında Gavin King tarafından başlatılmıştır ve ücretsizdir. 

Bir programlama dili değil, bir frameworktür. Yaptığı iş ise veritabanındaki tablolar ile nesneler arasında bir ilişkilendirme (mapping) yapmasıdır. 

ORM(Object Relational Mapping)’den de biraz bahsedelim.

ORM aslında uygulama ile veritabanı arasına konan bir köprü gibi düşünülebilir. 

Yaptığı iş nesne ile Veritabanı arasındaki bağlantıyı kurmak dedik.

Bunu bir örnekle anlatmak istiyorum.

Üstteki resimi inceleyecek olursak, Kulak nesnemiz olduğunu düşünelim. Bizler soldaki ve sağdaki iki resmin kulak olduğunu biliyoruz. Peki bunu programa anlatacak şey nedir? 

Bir diğer örnek olarak da üstteki resmi inceleyelim. 4 kişi bir yolda yürüyorlar ve yere gölgeleri yansımış. Biz şu anda bu resme baktığımızda hangi gölgenin kime ait olduğunu (kimi temsil ettiğini) bilebiliyoruz. Peki bunu bir bilgisayara anlatacak şey nedir? Bir başka deyişle, biz bu zekayı programa nasıl kazandırırız? 

Bu aklı programa ORM kazandırıyor arkadaşlar. Sizler baştan bu nesne bu tabloya tekabül ediyor diye belirtiyorsunuz ve sonrasında her sorgunuzda size dönen değeri, ORM nesne olarak size veriyor. 

Hibernate sayesinde uzun update, insert, delete vs. sorguları yazmanıza da gerek kalmaz. Sizler sadece “kaydet”, “sil” gibi komutlar verirsiniz ve o arka planda sizin için sorguları hazırlar ve çalıştırır. Bunun en büyük getirisi, kod bakımını kolaylaştırmasıdır. 

 

Sadık Bahadır Memiş

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir